Elektrikli Araç Motoru Nasıl Çalışır

Modern dünyanın bize sunduğu yeni nesil araçlarla tanıştınız mı? Yollarda görmeye başladığımız elektrikli araba, aracın içine monte edilmiş şarj edilebilir pillerden gücünü alır. Bu piller sadece araçlara güç vermek için değil, aynı zamanda sileceklerin ve ışıkların çalışması için de kullanılır. Bu araçlar diğer normal araçlara benzer, ancak akaryakıt kullanmadığı için egzoz sistemleri ve yakıt depoları yoktur. Bu elemanların yerine şarj edilebilen piller araç altında veya bazen de bagajda konumlandırılır.

Bahse konu piller benzinli bir motorun ilk enerjisini aldığı yaygın olarak kullanılan aynı tür pillerdir. Aralarındaki tek fark, elektrikli araçlarda, daha fazlasına sahip olmaları ve aynı zamanda araca güç sağlamak için kullanılan enerjiyi depolamalarıdır. Ayrıca aküler üzerinde, üretilen enerji miktarını kontrol eden ve araç tarafından tüketimi sabit tutmaya çalışan bir regülatör bulacaksınız. Regülatörün asıl görevi akünün aşırı akıma kapılıp patlamasını engellemektir.

Sıvı Yakıtlı Araçlardan Farkları

Bu arabalardaki motorun bir parçası ve hemen hemen her şey diğer araçlardakilerle aynıdır. Örneğin, iklim kontrol sistemi, frenler ve iletim sistemleri ve hava yastıkları. Bulacağınız en önemli gerçek farklılıklardan biri elektrik motorudur.

3 Ana Bileşeni Şunlardır:

Elektrik motoru, Kumanda ve Akü.

Şarj Edilebilir Pillerle Nasıl Çalışır?

Arabayı açtığınızda akım aküden geçilir. Kumanda, aküden güç alır ve elektrik motoruna aktarır. Motora akım geçirerek önce, kontrol motor için uygun olan 240 volt AC, 2 faz dan 300 volt DC ye dönüştürür. Elektrik motoru daha sonra elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür. Mekanik enerji aracı ileriye doğru hareket ettirir. Regülatör, bataryadan güç alır, kontrol eder ve buna göre motora güç verir. Hızlandırıcı ve kontrolör arasına değişken potansiyometreler bağlanır. Bu potansiyometreler, denetleyiciye ne kadar güç iletmesi gerektiğini söyler. Gaz pedalı bırakıldığında, 0 V iletir ve tam basıldığında, maksimum çıkış verir.

Rejeneratif Enerji Nedir? Aküler Üzerinde Etkisi Nelerdir?

Araç hareket ettikçe, elektrik motoru tarafından üretilen ileri momentum, frenlere basınca pilleri şarj etmek için kullanılır. Bu genellikle rejeneratif frenleme olarak adlandırılan ve hızlanma için kullanılan enerjinin yaklaşık % 15’ine kadar geri kazanılabilen bir olgudur. Bu, frenleme işleminde oluşan momentumun araba akülerine uygulanmasıyla yapılır. Bu etkili olduğu kadar, tam anlamıyla pilin şarj olması için yeterli gelmemektedir. Her ne kadar rejeneratif frenleme ile piller şarj ediliyor olsa da pillerin şarj edilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir