Diferansiyelin Görevi Nedir

Otomobiller hayatımızda çok uzun bir süredir varlar. Bu otomobillerin temel teknolojilerinden biri diferansiyel olarak kabul edilir. Otomobiller virajlardan dönerken çok belli bir prensip vardır. İç taraftaki tekerlekler dış taraftaki tekerleklerle farklı hızda dönmelidirler ki araç devrilmesin ve dönüş işlemi bir sorun olmadan başarı ile gerçekleşsin. İşte bunu sağlayan parçanın adı diferansiyeldir. Çok önemli bir araç parçasıdır.

Otomobiller uzun yollar boyunca doğrusal bir çizgide ilerlerken virajlı yollarda yay şeklinde dairesel bir hareket yaparlar. Bu izledikleri harekette örneğin sola dönüldüğünde iç taraftaki sol tekerlekler daha az hareket ederken dış taraftaki sağ tekerlekler daha fazla hareket edecek yani yol kat edecektirler. Aynısı sağa dönüşte tam tersi içinde geçerlidir. Diferansiyel her zaman iki tekerleğin ortasında yer alır. Yarım dişli bir şaft ile tekerleklerin ikisine de bağlıdır ve bu iki aksı farklı hızlarda döndürerek otomobilin devrilmemesini sağlar.

Diferansiyelin Görevleri

Motordan gelen dönme hareketleri şanzıman sayesinde diferansiyele iletilir. Diferansiyel ise motordan gelen gücü dönme açısıyla birlikte tekerleklere ileterek dönmelerini sağlar.
-Virajlardaki dönüşlerde virajın iç tarafında kalan tekerlekler ile dış tarafında kalan tekerleklerin farklı hızlarda dönmelerini sağlar.
-Diferansiyel tekerleklerin dönüş sayılarını düzenler.
-Motordan gelen dönüş hızını düzenler ancak dönüş hızı önce şanzıman aracılığıyla düzenlenir daha sonra diferansiyele iletilir.
-Diferansiyel iletilen bu hızı dönüş açılarını göz önünde bulundurup değiştirerek tekerleklere aktarır.

Diferansiyelin Kısımları

Şaft, diferansiyeli şanzımana bağlar. Esnek bir yapısı vardır. Bu sayede engebeli yollarda şanzımanı düz konumunda sabit tutar. Universal mafsallar, şaftı diferansiyel ve şanzımana bağlayan ve şaftın hareketinin esnek olmasını sağlar. Diferansiyel yağları, parçalarının ve dişlilerinin yağlanması için kullanılan özel yağlardır. Yağlar, mekanizma içerisine boşaltılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir