Benzin Motoru Nasıl Çalışır

Genel olarak açıklamak gerekirse motorlar içten ve dıştan yanmalı olarak ikiye ayrılır. Dıştan yanmalı motorlar için örnek olarak eski zamanlarda kullanılan ama günümüzde rastlanmayan buhar makineleri gösterilebilir. Buhar makinelerinin çalışması için adından anlaşılacağı üzere sudan elde edilen buhar gerekir. Buhar için ise petrol, kömür gibi yakıtlara ihtiyaç duyulur. Bu yakıtlar, motorun iç odalarında değil de dışında yandığı için dıştan yanmalı motor olarak adlandırılır.

1876 yılında bulunmuş olan benzin motoru ise, içten yanmalı motorlara örnek olup halen en fazla kullanılan motor tipidir. Benzin motorları da motor tipine göre enjeksiyonlu veya karbüratörlü olarak ikiye ayrılmaktadır. Daha homojen bir karışım yaratabildiği için günümüzde araç üretiminde sadece enjeksiyonlu motor sistemi tercih edilmektedir.

Benzin Motoru Nasıl Çalışır?

Karbüratör işlevi benzin ve hava karışımını istenen değerde (lamda – yanma seviyesi) karıştırıp yanma odasında ateşleme ünitesi olan buji aracılığı ile patlamak gerçekleştirmektir. Gerçekleşen patlamada açığa çıkan güç piston kolunu iter. Pistonun direkt hareketi krank mili sayesinde dairesel hareketlere çevrilerek motorda üretilen gücün günümüzde %25-30 arası değerlerle tekerleklere aktarılmasını sağlar.

Dört Zamanlı Motor

Pistonun aşağı ve yukarı hareketleri motorun çevrimini oluşturur ve dört evreden oluşur ve Otto çevrimi olarak isimlendirilir.

-Emme: pistonun ilk aşağı hareketi yakıt ve hava karışımını emerek vakum etkisiyle odaya dolmasını sağlar.
-Sıkıştırma: Pistonun ikinci hareketi yukarı çıkışta bu karışımı sıkıştırır, hacmi küçültür ve karışımı ısıtır.
-Yanma: Karışım, bujinin ateşlenmesi ile yanar ve patlama oluşur. Bu patlama pistonu aşağı iter ve hareket gücü üretilir.
-Egzoz: Pistonun tekrar yukarı hareketi ile yanmış gazlar dışarı atılır ve çevrim tamamlanır.

İki Zamanlı Motor

İki zamanlı motorlarda ise emme ve sıkıştırma aynı anda ilk evrede gerçekleşir. Yanma ve egzoz ise ikinci evrede gerçekleşir. İki zamanlı motorlarda yakıt tüketimi daha fazla olduğu için dört zamanlı motorlar geliştirilmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir