Ateşleme Sistemi Nasıl Devreye Girer

Araçlarda motorlar 4 ve 2 zamanlı olarak ikiye ayrılır. Günümüzde tamamen içten yanmalı motorlar kullanılmakta ateşleme sistemi de buna göre işlemektedir.

Dört Zaman Nedir?

Bir aracın dört zamanlı mekanizması; emme, sıkıştırma, ateşleme(yanma) ve egzoz olarak sıralanır. Bu zamanlar aynı zamanda aracın genel çalışma prensibinin temel mekanizmasıdır.

Sistemin İşleyişi Nasıldır?

  • Aracın içerisindeki pistonun aşağı doğru inmesi ile daha önce açılmış olan emme subabının kapağından içeri temiz hava akışı sağlanır.
    -Ardından pistonun yukarı doğru ilerlemesi ile subab kapağı kapanır ve sıkıştırma başlar. Böylece içeride sıkışan hava yeterince yüksek sıcaklığa ulaşıp ateşleme için hazır hale gelmiş olur. Piston içerisindeki bu havanın sıcaklığı motor yapısına göre 300-900 derece arasında değişmektedir.

  • -Sıkıştırma ile olgunlaşan hava için artık bir ateşlemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Burada yakıt devreye girer. Araçların yakıt tüketimi bakımından dizel veya benzinli olarak ikiye ayrıldığı bilinmektedir. Eğer yakıt türü benzin ise içerideki havanın onda biri ile bu benzin karışır. Sonrasında buji, bir miktar kıvılcım ile ateşlemeyi gerçekleştirmektedir. Fakat yakıt türü dizel ise buji ateşlemesinden farklı bir yol izlenir. Sıkıştırılmış halde içeride bulunan havaya bir miktar yakıt püskürtülür. Gerekli sıcaklığa ulaşmış halde bulunan havaya yakıtın temas etmesi sonucu ateşleme gerçekleşmiş olur. Böylelikle araç çalışır hale gelecektir.
    -Egzoz subabı denen bir diğer kapak ise kullanılmayacak olan yakıtın dışarı atılması işini gerçekleştirir. Emme subabının kapanması ile pistonun ikinci defa yukarı çıkması arasında oluşan ve kullanılmayacak olan hava egzoz subabının açılması ile dışarı atılır. Dakikada 3000 Tekrar! Sonuç olarak bu döngü araç çalıştığı andan itibaren her saniye gerçekleşmektedir. Böylece bir saniye içerisinde 50 defadan fazla gerçekleşebilmektedir. Bu da yaklaşık olarak dakikada 3000 tekrara denk gelmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir