Araç Gösterge Paneli İşaretleri Ve Anlamları

Otomobil üreticileri, otomobillerin sürücüleri ile iletişim kurabilmeleri için gösterge panellerini geliştirmiştir. Bu panellerde genellikle dört adet hareketli gösterge bulunur. Bunlar: hız göstergesi, devir göstergesi, motor suyu sıcaklığı göstergesi ve yakıt göstergesidir. Araç araba göstergesi ile iletişim kurarken sadece bu göstergelerle yetinmez. Zamana bağlı olarak değişmeyen değerler için birtakım semboller üretilerek panelin içerisine yerleştirilmiştir. Çoğu araba için kontak ON konumuna getirilince kullanıcıyı selamlamak ve varsa arızalı göstergeleri tespit etmek adına bütün bu arıza lambaları yanmakta ve daha sonra sönmektedir. Yazımızın devamında, arabalarda ortak kullanılan bazı sembollerin anlamlarını listeleyelim:

Yağ ikazı

Gösterge panelinde beliren yağdanlık sembolü yağlama sisteminizde oluşan basınç eksikliklerini ifade eder. Araç yağ eksiltiyor olabilir. Yağ çubuğu kontrol edilmelidir. Bazı araçlarda bu sembol farklı renklerde yanarak farklı anlamlar ifade eder. Örneğin BMW markalı araçlarda turuncu normal duruma , sarı bakım zamanının geldiğine, kırmızı bakım zamanının geçtiğine işarettir.

El Freni İkazı

Bu ikaz normalde el freni çekildiğinde panelde belirir. El freni çekili değilken panelde belirmesi ise fren sisteminde bir arızanın olduğuna işarettir.

Balata Uyarısı

Kadranda genellikle sarı renkte belirir. Yuvarlak disk üzerindeki balataları gösterir. Bu sembol belirdiğinde balatalar kontrol edilmelidir. Balataların değişim zamanının geldiğini anlatır.

Far Grubu Uyarıları

Yeşil ampul sembolü park lambalarının yandığına, her iki yanda far işareti kısa farların yandığına, doğrusal çizgili ve mavi yanan far işareti ise uzun farların yandığına işarettir. Ayrıca huzmeleri aşağıya bakan far işaretleri sis farlarını ifade ederi. Huzmeleri solda olan ve yeşil yanan ön sis farının yandığını, sağda olan ve turuncu yanan arka sis farlarının yandığını anlatır.

Motor Arıza Uyarısı

Sarı, Turuncu veya Kırmızı renkte yanabilen motor şeklindeki semboldür. Sarı ve turuncu yanması durumunda motorda oluşan muhtemelen küçük aksaklıkları ifade eder. Yine de en yakın serviste kontrol edilmelidir. Kırmızı yanması durumunda ise motorun çalışma sisteminde ciddi bir aksaklık olduğunu anlatır. Bazı araçlarda bu sembol yerine “Check Engine” yazısı çıkar.

ABS Uyarısı

Balata işaretinin içerisinde ABS yazılı bir semboldür. Bu sembol aracın ABS sisteminin çalışmadığını anlatır. Aracın frenleri manuel olarak çalışacaktır ancak dip fren yapılması durumunda tekerlekler kilitlenebilir. Temkinli olarak kullanılarak en yakın servise gidilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir