Arabalarda Yangın Tüpü Zorunlu Mu?

Arabaların her yıl bakımları vardır. Araba bakımdan geçebilmesi için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlardan bir tanesi de yangın tüpünün arabada bulunmasıdır. Yangın tüpü bulunmayan araçlar bakımdan geçmesi imkansız hale gelir. Yangın tüpleri hem araç için hem de insan hayatı için oldukça hayati bir önem taşımaktadır.

Kaza Sizden Kaynaklanmayabilir

Ne kadar usta şoför olunur ise olunsun kaza yapma riski her zaman vardır. Kaza sizden kaynaklanmasa da araç içinde bir yangın olması söz konusu olabilir. Aracın eski olması durumunda fazla ısınmadan, sürtünmeden dolayı çıkabilecek yangınlar da bunlara örnek gösterilebilir. Bu tarz durumlarda hayati önem taşıyan yangın tüplerinin arabanın bir kenarında olması zorunludur. Bir kanundan çok hayati sorumluluk olarak bakılmalıdır. Arabalarda yangın tüpü yönetmeliğe göre farklılıklar arz etmektedir. Kullanılan aracın cinsine durumuna göre araçta 2 veya hatta 3 yangın tüpü bulundurma zorunluluğu bile vardır. Olabilecek her türlü tehlikelere karşı önlem almak bir yük gibi değil bir vazife gibi görülmelidir.

Yangın Tüpleri Hayat Kurtarır

Araçta yangın tüpü bulunması her zaman size lazım da olmayabilir. Başka bir araç kaza yapmış ve yanmaya başladığında kendi arabanızda ki yangın tüpü ile yanan arabaya müdahale etme şansınız olmuş olur. Yangın tüpü ile bir hayat kurtarmak mümkündür. Yangın tüpünün bulunması sadece yanan arabalar için değil yanan başka yerlere müdahalede edilebilir. Yanan bir ev, bir orman, bir araba, bir bariyer gibi arabada bulunacak bir yangın tüpü hem sizin hayatınız hem de başkalarının hayatı için oldukça önemlidir. Arabada yangın tüpü bulundurmak zorunludur. Hatta isteğe bağlı olarak arabada bulundurulacak yangın tüpü sayısı da arttırılabilir. Bir tanesi aracın içinde bir diğeri de aracın bagaj kısmında bulunabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir