Arabalar Soğuk Havalarda Neden Zor Çalışır?

Pek çok insanın, havaların soğumasıyla birlikte yaşadığı bir sorun olan araç motorlarının isteksiz çalışması veya çalışmaması, araç sahiplerinin sıkça karşılaştığı sorunlar arasında yer alır. Kış mevsiminde havaların çok fazla soğuk olması, aracın çalışma hızını ve aracın performansını diğer mevsimlere göre daha da güçleştirir. Bu durum genellikle yakıtın geç buharlaşmasından kaynaklanır. Bunun yanında motor yağının çok kalınlaştığı durumlarda ve akünün soğuktan işlevini yerine getirememesi durumu arabaların soğuk havalarda neden zor çalıştığını açıklar.

Araba Bakımı Neden Yapılmalıdır?

Araba sahibi olan herkesin yapması gereken görevlerden birisi de araç bakımlarını düzenli ve zamanında yapmaya dikkat etmektir. Aracın performansında herhangi bir aksaklık yaşanmaması ve güvenlik için bu bakımların düzenli ve periyodik bir şekilde yapılması hayati önem taşımaktadır. Bu durum aracın ömrünü de arttırır. Özellikle de kışın havaların soğumasıyla birlikte araç, periyodik bakımın dışında özel bir bakıma ihtiyaç duyabilmektedir.

Soğuk Havalarda Araç Bakımı

Araçlara kışın özel bir bakım uygulamak araç güvenliğini arttırıp kaza riskini azaltırken araçların kışın daha zor çalışmasını engeller. Bunun yanında araç bakımının aksatılmadan yapılması, yakıt tüketimi oranını da doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden araçların kış bakımı düzenli olarak yaptırılması gereklidir. Araç bakımlarının yanı sıra araçların motorlarını korumak için antifriz konulmalı ve motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Günde en az 3-4 defa 10’ar dakika olmak koşuluyla rölantide çalıştırılmasıyla araç motorunun kışın donmasının önüne geçilebilir

Arabaların Altına Ateş Yakılması Yararlı Bir Şey Midir?

Ağır yüklü araçların kartelinin ve arabaların altından ateş yakarak motor ısıtma yöntemi insanlar tarafından çokça kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu yöntemin faydasından çok zararının bilinmektedir. Araç çalışmıyorsa kartelin altına ateş yakmak asla yapılmaması gereken bir durumdur. Bu, motorun ve diğer parçaların hasar almasına neden olur. Aynı zamanda bilinçsizce yapılan bu yöntem araç yangınlarına dolayısıyla büyük kazalara sebep olabilir, can ve mal kaybı da yaşanabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir